top of page

Jak zabezpieczyć piankę PUR przed promieniowaniem UV?

Piana PUR to jeden z najskuteczniejszych termoizolatorów, polecany do zabezpieczenia przed ucieczką ciepła. Czy można aplikować ją na dowolną powierzchnię bez dodatkowych zabezpieczeń? Czy piana PUR jest odporna na działanie promieni słonecznych?Zalety termoizolacji pianą PUR

Piana PUR to zyskujący na popularności materiał termoizolacyjny. Nic dziwnego – wysoka skuteczność ochrony przed ucieczką ciepła przyciąga kolejnych klientów, poszukujących trwałego rozwiązania na lata. Piana PUR, np. zamkniętokomórkowa , wykazuje doskonałe właściwości ociepleniowe. Jest łatwa w aplikacji, szybko wysycha i tworzy szczelną, jednolitą warstwę, chroniącą przed powstawaniem mostków termicznych. Tworzy komfortowe warunki do życia i wpływa na zmniejszenie opłat za ogrzewanie i klimatyzację.


Czy piana PUR jest odporna na promieniowanie UV?

Jest jeden aspekt, który powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając ten materiał termoizolacyjny – to odporność pianki PUR na UV. Promieniowanie sprawia, że pianka traci swoje właściwości, dlatego też miejsca, w których będzie ona eksponowana na zewnątrz i narażona na działanie promieniowania UV, należy odpowiednio zabezpieczyć. Aby wydłużyć żywotność i wydajność pianki, zabezpiecz ją specjalną powłoką poliuertanową, odporną na działanie promieni słonecznych.


Zabezpieczenie pianki przed UV jest niezwykle ważne – brak ochrony termoizolatora może oznaczać jego uszkodzenie. Pokrycie jej warstwą ochronną zmniejsza ryzyko szkodliwego działania promieni ultrafioletowych i innych warunków atmosferycznych. Zabezpieczenie stanowi warstwę przeciwdziałającą wilgoci.


Jeśli decydujesz się na izolację fundamentów przy zastosowaniu pianki PUR, wiedz, że nie wymaga ona zabezpieczenia przed UV – fundamenty zostaną zasypane, a promieniowanie nie będzie do nich docierać. Warto jednak zabezpieczyć izolację przed uszkodzeniami mechanicznymi np. Folia kubełkowa .


Jak zabezpieczyć pianę PUR na poddaszu?


Stuprocentowe zabezpieczenie piany PUR przed promieniowaniem UV na poddaszu, zapewni zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych. Płyty zakrywają pianę i są wystarczającym zabezpieczeniem.


Piana natryśnięta od wewnątrz zmieni jedynie swój kolor, jednak nie straci swoich właściwości izolacyjnych, nie grozi jej też biodegradacja. Podobnie zachowuje się piana zamkniętokomórkowa.

bottom of page