top of page

Jak ocieplanie pianką wpływa na sprawność energetyczną obiektu?


Jak ocieplanie pianką wpływa na sprawność energetyczną obiektu?

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o konieczności termomodernizacji starych domów. Nic w tym dziwnego – kilkudziesięcioletnie konstrukcje „wypuszczają” wiele ciepła w sezonie grzewczym, przez co trzeba je intensywnie dogrzewać. To oznacza nie tylko spore koszty dla właściciela domu, ale też ogromne obciążenie dla Matki Natury. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że najwięcej ciepła ucieka przez słabo zaizolowany dach. Dlatego właśnie podczas budowy nowego domu lub termomodernizacji starego, należy szczególnie zadbać o jego szczelną izolację termiczną. Dlaczego warto postawić na piankę PUR?


Zalety pianki PUR

Pianka poliuretanowa jest najlepszym wyborem z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim pianka cechuje się prawie dwukrotnie niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła niż tradycyjne metody: styropian czy wełna mineralna. Co ważne, aby uzyskać dobrą izolację termiczną, warstwa pianki nie musi mieć grubości porównywalnej do np. wełny mineralnej. Jest to szczególnie ważne na poddaszach użytkowych, gdzie każdy dodatkowy niezabudowany centymetr jest na wagę złota.

Izolowanie pianką PUR wygląda też zupełnie inaczej, niż docinanie płyt styropianu czy wełny i dopasowywanie ich do kształtów dachu. Piankę natryskuje się pod ciśnieniem, a ta dopiero po czasie twardnieje. Dzięki tej metodzie aplikacji pianka dostane się nawet w najmniejsze szczeliny, dając gwarancję, że w izolacji nie powstaną mostki termiczne. Jest to niemożliwe przy ocieplaniu styropianem lub wełną mineralną. Proces izolacji poddasza jest też znacząco skrócony. Jak łatwo można się domyślić, szczelnie izolująca dach pianka znacząco poprawia sprawność energetyczną domu.


O czym jeszcze warto pamiętać?

Trzeba pamiętać, że pianką można ocieplać nawet delikatne konstrukcje. Jest ona lekka, nie obciąża więc dachu. Gdy sztywnieje, stanowi dla niego dodatkowe wzmocnienie. Pianka to inwestycja w sprawność energetyczną domu na lata: jest ona odporna na działanie gryzoni czy owadów. W lecie izolacja z niej wykonana stanowi wspaniałą barierę przed nagrzewaniem się poddasza, a jednocześnie pozwoli mu „oddychać” (pianka cechuje się dobrą paroprzepuszczalnością). Trzeba pamiętać również o tym, że odpowiednimi rodzajami pianki można ocieplać również posadzki i fundamenty, co może dodatkowo przełożyć się na sprawność energetyczną danego domu.

bottom of page